BRFinfoBRF i SOLNAHSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm

HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm

702000-7642 · SOLNA, Stockholm

Bildad1972
StatusAktiv
OrtSOLNA

Om HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm

Bostadsrättsföreningen har till ändamål att i bostadsrätts- föreningens hus upplåta bostadslägenheter för permanent boende och lokaler åt medlemmarna till nyttjande utan tidsbegränsning och därmed främja medlemmarnas ekonomiska intressen. Vidare har bostadsrättsföreningen till ändamål att främja studie- och fritidsverksamhet inom bostadsrättsföreningen samt för att stärka gemenskapen och tillgodose gemensamma intressen och behov, främja serviceverksamhet och tillgänglighet med anknytning till boendet. Bostadsrättsföreningen ska i sin verksamhet värna om miljön genom att verka för en långsiktig hållbar utveckling. Bostadsrätt är den rätt i bostadsrättsföreningen, som en medlem har på grund av upplåtelsen. Medlem som har bostadsrätt kallas bostadsrätts- havare.

Registeruppgifter

Organisationsnummer702000-7642
Juridisk formBostadsrättsförening
StatusÄr verksam
Bildad1972
AdressBox 1385
OrtSOLNA
KommunStockholm
LänStockholm
Bransch (SNI)Förvaltning i bostadsrättsföreningar

Från Bolagsverket

Verksamhetsbeskrivning

Bostadsrättsföreningen har till ändamål att i bostadsrätts- föreningens hus upplåta bostadslägenheter för permanent boende och lokaler åt medlemmarna till nyttjande utan tidsbegränsning och därmed främja medlemmarnas ekonomiska intressen. Vidare har bostadsrättsföreningen till ändamål att främja studie- och fritidsverksamhet inom bostadsrättsföreningen samt för att stärka gemenskapen och tillgodose gemensamma intressen och behov, främja serviceverksamhet och tillgänglighet med anknytning till boendet. Bostadsrättsföreningen ska i sin verksamhet värna om miljön genom att verka för en långsiktig hållbar utveckling. Bostadsrätt är den rätt i bostadsrättsföreningen, som en medlem har på grund av upplåtelsen. Medlem som har bostadsrätt kallas bostadsrätts- havare.

Registrerad adress

Box 1385, 17127 SOLNA

SNI-branschkoder
68204Förvaltning i bostadsrättsföreningar

Energideklaration

Energideklaration ej registrerad för denna förening i vårt urval. Regler och energiklass A–G för BRF →

Få offert på energiåtgärder för föreningen

Vill styrelsen sänka energikostnaderna? Få kostnadsfria offerter på energikartläggning, solceller, värmepump eller fönsterbyte — anpassat efter HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm.

Vanliga frågor om HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm

Q: Var ligger HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm?

HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm är beläget i SOLNA, på adressen Box 1385, Stockholm.

Q: Vad har HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm för organisationsnummer?

Organisationsnumret för HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm är 702000-7642.

Q: När bildades HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm?

HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm bildades år 1972.

Q: Hur kontaktar jag styrelsen i HSB Bostadsrättsförening Gjutaren i Stockholm?

Kontakta styrelsen via de uppgifter som visas på den här sidan. Styrelsen kan också claima föreningsprofilen för att lägga till direktkontakt.

Annons

Kontakt

Kontaktuppgifter saknas.

Claima denna BRF

Externa källor

Bolagsverket ↗InfoFinder.se ↗

Saknar föreningen en hemsida?

Vi bygger och sköter hemsidor åt bostadsrättsföreningar.

Läs mer →