BRFinfoBRF i VÄSTERÅSHSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping

HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping

778500-1582 · VÄSTERÅS, Västmanland

Bildad1984
StatusAktiv
OrtVÄSTERÅS

Om HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping

Bostadsrättsföreningen har till ändamål att i bostadsrätts- föreningens hus upplåta bostadslägenheter för permanent boende och lokaler åt medlemmarna till nyttjande utan tidsbegränsning och därmed främja medlemmarnas ekonomiska intressen. Vidare har bostadsrättsföreningen till ändamål att främja studie- och fritidsverksamhet inom bostadsrättsföreningen samt för att stärka gemenskapen och tillgodose gemensamma intressen och behov, främja serviceverksamhet och tillgänglighet med anknytning till boendet. Bostadsrättsföreningen ska i sin verksamhet värna om miljön genom att verka för en långsiktig hållbar utveckling. Bostadsrätt är den rätt i bostadsrättsföreningen, som en medlem har på grund av upplåtelsen. Medlem som har bostadsrätt kallas bostadsrätts- havare.

Registeruppgifter

Organisationsnummer778500-1582
Juridisk formBostadsrättsförening
StatusÄr verksam
Bildad1984
AdressBox 307
OrtVÄSTERÅS
KommunKöping
LänVästmanland
Bransch (SNI)Förvaltning i bostadsrättsföreningar

Från Bolagsverket

Verksamhetsbeskrivning

Bostadsrättsföreningen har till ändamål att i bostadsrätts- föreningens hus upplåta bostadslägenheter för permanent boende och lokaler åt medlemmarna till nyttjande utan tidsbegränsning och därmed främja medlemmarnas ekonomiska intressen. Vidare har bostadsrättsföreningen till ändamål att främja studie- och fritidsverksamhet inom bostadsrättsföreningen samt för att stärka gemenskapen och tillgodose gemensamma intressen och behov, främja serviceverksamhet och tillgänglighet med anknytning till boendet. Bostadsrättsföreningen ska i sin verksamhet värna om miljön genom att verka för en långsiktig hållbar utveckling. Bostadsrätt är den rätt i bostadsrättsföreningen, som en medlem har på grund av upplåtelsen. Medlem som har bostadsrätt kallas bostadsrätts- havare.

Registrerad adress

Box 307, 72107 VÄSTERÅS

SNI-branschkoder
68204Förvaltning i bostadsrättsföreningar

Energideklaration

Energideklaration ej registrerad för denna förening i vårt urval. Regler och energiklass A–G för BRF →

Få offert på energiåtgärder för föreningen

Vill styrelsen sänka energikostnaderna? Få kostnadsfria offerter på energikartläggning, solceller, värmepump eller fönsterbyte — anpassat efter HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping.

Vanliga frågor om HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping

Q: Var ligger HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping?

HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping är beläget i VÄSTERÅS, på adressen Box 307, Västmanland.

Q: Vad har HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping för organisationsnummer?

Organisationsnumret för HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping är 778500-1582.

Q: När bildades HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping?

HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping bildades år 1984.

Q: Hur kontaktar jag styrelsen i HSB Bostadsrättsförening Dybecksgården i Köping?

Kontakta styrelsen via de uppgifter som visas på den här sidan. Styrelsen kan också claima föreningsprofilen för att lägga till direktkontakt.

Annons

Kontakt

Kontaktuppgifter saknas.

Claima denna BRF

Externa källor

Bolagsverket ↗InfoFinder.se ↗

Saknar föreningen en hemsida?

Vi bygger och sköter hemsidor åt bostadsrättsföreningar.

Läs mer →